Ağustos 27, 2016

(1955) Marty

(1955) Marty İndir

Ödüllü Filmler İndir

Ödüllü Filmler İndir

Marty tek başına değerlendirlen bir film olma şansını Oscar alarak kaybeden ironik bir film. Eğer bu film Oscar büyük ödülüne uzanamamış olsaydı aşk filmleri arasında kendince mütevazı bir yerde değerlendirilebilirdi. Oysa Marty hem Oscar hem de Cannes'da Altın Palmiye'yle taçlandırılmış yegane film olmak gibi bir payeyi taşıyor; aynı zamanda sorumluluğunu da elbette. Kısacık hikayesine ve 2 film gününü içeren macerasına rağmen Marty mütevazılıktan kurtulamıyor. Hal böyle olunca da soyluluk nişanına sahip sıradan bir adam gibi duruyor film.

Delbert Mann, televizyon filmleri ve diziler yöneten ve o dünya içinde kendi prestijini yaratmış bir adam. Arada sırada çektiği sinema filmleri ise isimsiz projeler olarak kalmış. Oysa Marty, yönetmenin ilk filmi. Bir ilk filmle Oscar'a uzanma konusunda Robert Redford, Ordinary People/Sıradan İnsanlar'la Oscar alana dek Oscar tarihinde tek olmayı başarabilmiş bir isim ama gerisi gelememiş. 1955 yılının Oscar adayı diğer 4 film de isim yapamamış ve bugüne kadar gelememiş filmler. Cannes'daki adaylar arasında Du Rififi Chez Les Hommes/Rififi, East Of Eden/Cennet Yolu gibi prestijli filmler olmasına rağmen Mann, ödülü götürmüş. Ayrıca Cannes'da Altın Palmiye'ye uzanan ilk Amerikan yapımı olma özelliğini de taşıyor Marty. Fakat ne film ne de yönetmen tüm bu saydığım başarıları daha fazla taşıyamamış. Filmin kaderi de tıpkı filmin baş karakterinin kaderine dönüşmüş. İyi olanı bulmuşken sıkıca kavrayıp almasını bilmiş. Hikayenin geri kalanının bir önemi olmamış.

Marty, gelin-kaynana kavgasını sos olarak kullanıp da Oscar'a uzanmak gibi ilginç ve gülünç bir başarıya da sahip. İtalyan bir aileden gelme, şişman, tıknaz, doğal olarak da kızlarla arası iyi olmayan kasap Marty, 5 küçük kardeşini evlendirmiş, annesiyle yaşayn iyi kalpli bir adam. Etrafındaki aylak arkadaşlarına katlanabilen ve çalıştığı dükkanı satın almak dışında tek derdi evde kalma korkusu olan, hayatı boyunca bir kez bile öpüşememiş Marty, bir gece kaderi kendisininkine benzeyen Clara'yla tanışınca "çirkinler de sever" mottosuna balıklama dalar. Filmin geri kalanı da Marty'nin aşkını onaylama hikayesine dönüşür ve çarçabuk film biter.

Bu film çekilmeden 2 yıl önce aynı yönetmenin aynı senaristle birlikte televizyona aktardığı bir dizi bölümü olan Marty, bu açıdan bir yeniden çevrimdir. Fakat kadro, oyuncular dışında aynı olduğu için tam olarak bir yeniden çevrim sayılmıyor.

Ödüllü Filmler İndir

TÜRKÇE ALTYAZILI FRAGMAN

Şifre : oskarbaba.blogspot.com

Dosya Boyutu : 1.48 GB


Ödüllü Filmler İndir

Yorumlarınız benim için çok değerlidir. Olumlu - olumsuz görüşlerinizi, önerilerinizi, belirtebilirsiniz. En kısa sürede cevap vereceğim, sağlıcakla kalın :)

Oskar Baba - En İyi Ödüllü Filmler

 
Copyright © OskarBaba -Oscar Almış En İyi Filmler | Designed by Pinkly Templates - Published By Gooyaabi Templates