Eylül 06, 2016

(1978) The Deer Hunter

(1978) The Deer Hunter İndir

(1978) Avcı İndirAvcı (Özgün ismiyle; The Deer Hunter), yönetmenliğini Michael Cimino'nun yaptığı 1978 ABD yapımı sinema filmi. Film, bir grup Rus kökenli Amerikalı çelik işçisinin ve ailelerinin hayatını anlatmaktadır. Film, Erich Maria Remarque'ın 1. Dünya Savaşında geçen ve bir askerin anılarına dayanan Drei Kameraden adlı eserinden esinlenilmiştir.

"Avcı", 1996 yılında Amerika Birleşik Devletleri Kongre Kütüphanesi tarafından "kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli" filmler arasına seçilerek ABD Ulusal Film Arşivi'nde muhafaza edilmesine karar verilmiştir.

Mike, Steven, Nick, Stanley, John ve Axel isimli çelik işçisi gençlerin hikâyesine dayanan film üç bölümden oluşmuş gözükmektedir.

İlk bölüm yaşadıkları Pennsylvania'daki hayatlarını gözler önüne sermektedir. Yaşamlarından kesitin içinde RusOrtodoks kilisesine ait olan Steven ve Angela'nın düğünlerine ait geleneksel sahneler önemli yer tutar. Daha sonraki kokteylde Rus yaşantısına ait kutlama törenleride filmin önemli bir parçasını içermektedir. Bu bölümde Mike, Nick'e gidecekleri Vietnam'da onu yalnız bırakmayacağına dair söz verir. Daha sonrasında çıkılan bir geyik avında Mike vurduğu geyiği Cadillac'ına koyarak kasabaya getirir.

İkinci bölümde Vietnam savaşında Mike, Steven ve Nick'i izliyoruz. Bu bölümde tutuklanırlar ve diğer tutuklananlarla birlikte Rus ruleti oynamaya zorlanırlar. Ancak işler kritikleştiği sırada kurtulurlar ve bu arada yolları ayrılır.

Mike Amerika'ya döndükten sonra Nick'in kız arkadaşı Linda ile yakınlaşır. Bu arada Nick Saigon'da Rus ruleti oynatan yerlere takılmaktadır. Mike ise Stevie'nin yaşadığını öğrenince hastaneye gider ve onu bacakları ampüte edilmiş halde bulur. Ondan Nick'in de yaşadığını öğrenir.

Son bölümde Mike bunun üzerine Saigon'a gider ve onu bulur. Ona eski hayatını anımsatmaya çalışır ama uyuşturucunun etkisindeki Nick onu tanıyamaz. Ancak onu götürmek isteyen Mike onunla oynayacağı rulet sonrası onu götürmek konusunda anlaşır. Bu bölümün sonunda Nick Mike'ı hatırlar ancak oyun trajik bir şekilde Nick'in ölümü ile sonuçlanır.

Mike cenazeyi Amerikaya getirir ve yine Ortodoks geleneklerine uygun törenler yapılır. Akabinde bir kahvaltıda bir araya gelen eski dostlar Tanrı Amerikayı korusun şarkısını beraberce söylerken film nihayete erer.


TÜRKÇE ALTYAZILI FRAGMAN

Şifre : oskarbaba.blogspot.com

Dosya Boyutu : 2.36 GB


Yorumlarınız benim için çok değerlidir. Olumlu - olumsuz görüşlerinizi, önerilerinizi, belirtebilirsiniz. En kısa sürede cevap vereceğim, sağlıcakla kalın :)

Oskar Baba - En İyi Ödüllü Filmler

 
Copyright © OskarBaba -Oscar Almış En İyi Filmler | Designed by Pinkly Templates - Published By Gooyaabi Templates