Eylül 07, 2016

(2006) The Departed

(2006) The Departed İndir

(2006) Köstebek İndirKöstebek (İngilizce özgün adı: The Departed), Yönetmenliğini Martin Scorsese'nin yaptığı 2006 yılı yapımı Amerikanfilmi.

Çin yapımı film, İnfernal Affairs'in (Kirli İşler) yeni versiyonu, niteliği taşıyan filmin senaristi, William Monahan. Kurgusunu Thelma Schoonmaker'ın yaptığı filmin müziğinde Oscar'lı müzisyen (Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği)Howard Shore var. Polis, mafya mücadelesi ve içlerinde yer alan iki muhbirin yaşadığı dramı tema alan filmin başlıca rollerini; Leonardo DiCaprio, Jack Nicholson, Matt Damon, Alec Baldwin, Mark Wahlberg, Vera Farmiga paylaşır. Altın küre ödüllerine, en iyi filmde (Drama) olmak üzere altı dalda aday olup Scorsese'ye en iyi yönetmen ödülünü getiren köstebek, 79 Akademi Ödüllerinde de beş dalda aday olmuş, En İyi Film ve En İyi Yönetmen kategorileri dahil 4 dalda ödül almıştır.

Köstebek, amerikan sinemasının birçok ödül sahibi yönetmeni Martin Scorsese'nin daha önce çevirdiği ve genelde ünlü oyuncu Robert De Niro'ya kadrosunda yer verdiği, suç draması filmlerine örnek denilebilir. Senaristi William Monahan'nın tabiri ile ana teması; İnsanların, hayatında yapmak istedikleri ve yapması gerekli olduğu şeyleri yapamayıp dışına çıkması. Hata yapması ve oluşturduğu trajedi (Dram).

Yönetmen Scorsese, Hong Kong'da büyük başarılar kazanan Kirli İşler (İnfernal Affairs) üçlemesinin, amerikan sinemasına uyarlama gözü ile bakmadığını söylesede, Senarist Monahan Çin yapımı filmin senaryosunu okuduğunu, ek Karakterlerle (Dignam - Mark Wahlberg) temasını değişikliklere uğrattığını dile getirir. Scorsese'in en son aldığı Altın küre ödülünün (New York Çeteleri2003) ardından, yine bu filmlde aynı ödülün sahibi olmuştur. Köstebek, gösterime girdiği hafta (24 Kasım 2006) en çok izlenenler listesinde birinci sıraya yerleşerek, yönetmenin kariyerindeki en iyi açılış hasılatını elde ettiği film olarak göze çarpar. Zira, bu başarıda geniş ve ünlü oyuncu kadrosuna sahip oluşunun payı büyüktür. Filmin sahneleri 'köstebek, adına nazire yaparcasına, Boston şehrinin yüksek binalarında geçer ve daha çok oyuncu karakterlerle, konuya odaklıdır. Gerçekçiliğe yakın durmaya özen gösteren Scorsese'nin, daha önceki filmlerinden alışıldığı üzere yine bu film de hırs, öfke, suç, ihanet öğelerini ve argo kelimeleri bünyesinde barındırır.TÜRKÇE ALTYAZILI FRAGMAN

Şifre : oskarbaba.blogspot.com

Dosya Boyutu : 2.06 GB


Yorumlarınız benim için çok değerlidir. Olumlu - olumsuz görüşlerinizi, önerilerinizi, belirtebilirsiniz. En kısa sürede cevap vereceğim, sağlıcakla kalın :)

Oskar Baba - En İyi Ödüllü Filmler

 
Copyright © OskarBaba -Oscar Almış En İyi Filmler | Designed by Pinkly Templates - Published By Gooyaabi Templates